4 nolu reklam Sol Sabit bilal akbak
7 NOĞLU REKLAM Sağ Sabit ÖZDEMİROĞLU
  • Dolar döviz kuru
  • Euro döviz kuru

ILGAZ’A ORMAN FAKÜLTESİ AÇILMALI

ILGAZ’A ORMAN FAKÜLTESİ AÇILMALI

ILGAZ’A ORMAN FAKÜLTESİ AÇILMALI

Yurdumuzun nadide ormanlarına sahip Ilgaz Dağları, orman altı bitki topluluklarıyla da farkında olmadığımız doğal zenginliğe sahip.

Birbirinden güzel sarıçam, karaçam ve göknar çam ağaçlarını destekleyen onlarla uyum içinde olan biri olmasa diğerinin de olmayacağı bir eko sistemde ormanlarımızın ne kadar değerli olduğunu biliyormuyuz?

Kentler sanayi tesisleri peşinde koşarken, Ilgaz büyük bir zenginliliğin kenarında olmasına rağmen bu zenginliğin yeterince farkında değil. Ilgazın bacasız sanayi tabir edilen Turizm ve Ormandan yeteri kadar faydalandığı söylenemez. Bu nedenle Ilgaz’da olmazsa olmaz Orman Fakültesi açılmadır.

Nisan ayında Turizm Haftası etkinliklerinde Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Bitki sosyolojisi üzerine doktor yapan Prof.Dr. Muhammed Nuri Öner’in ilçeden çok az sayıda bürokratın katıldığı törende konuşmasının her satırı Ilgaz için altın değerindeydi.

Karatekin Üniversitesi Ilgaz Turizm Meslek Yüksekokulu hakkında bilgiler veren Prof Dr. Muhammed Nuri Öner Ilgaz la ilgili bir anısını paylaştı.

“Ben 1996 senesinde Çankırı’ya geldim, Orman Fakültesinin ilk araştırma görevlisiyim, Orman Fakültesinde Profesör oldum, bir yıl öncede Rektör Yardımcısı olarak göreve başladım.1996 senesinde buraya geldiğimde doktorama başladım, başladıktan sonra da hocalarımızı Ilgaz’a getirdim. Çünkü Çankırının etrafındaki orman yapılarıyla ilgili çalışma yapmak gerekiyordu bu bağlamda da hocalarımızı buraya davet ettim. Çankırı’ya 96’ da getirdiğimizde hocalarımızı misafir edecek yer konusunda epey sıkıntılarımızın olduğu bilinen bir gerçektir. Ama ben ne yaptım, Bir tane otelimiz var ama arzu ederseniz ben sizi evimde misafir etmek isterim dedim bundan da memnuniyet duydular bir hafta boyunca evimde misafir ettim ve her gün Ilgaz’a geldik. Ilgaz Yenice işletmesine geldiğimizde hocam 2001 senesinde yaş haddinden emekli olan hocam, senin doktora alanını Yenice Orman İşletmesi olarak belirleyeceğim oğlum dedi. Buraya iyi bak bu Ilgaz var ya dedi. Senin gibi onlarca demiyecegim, yüzlerce kişiyi ilerde akademik camiaya Profesör olarak kazandırır çünkü buranın çok önemli özelliği var. Orman zonları dediğimiz beş tane farkı zon var. Türkiye onikibinin üzerinde Biyolojik çeşitliliğe sahip yaklaşık 3 bini endemik türlerden oluşan, Avrupa kıtasının bitki çeşitliliği 3 bindir. Türkiye’nin, ülkemizin zenginliğini daha da belirgin hale getiren bir faktördür buralar. Beş orman zonunun da Türkiye’de bulunduğu iki mıntıka vardır, bir tanesi Bursa Uludağ, diğeri ise Ilgaz. Bitki sosyolojisi üzerine doktora yapacaksın. Doktora çalışmalarım sırasında Ilgaz da çok farklı türler mevcut ama ormanla bütünlük gösteren endemizm oranı yüksek olan çok farklı türler tespit ettik. Bunların içersinde Tıbbi aromatik (hoş kokulu) bitkiler var bunların içinde parfümeride kullanılan bitkiler var varda var. Bu balgamda Ilgaz’ın Turizm potansiyelinin eko turizm açısından oldukça önemli olduğunu düşünüyorum ben şahsen. Onun için sahip olduğumuz zenginliğin bilincine vararak, Gerek kış turizmi gerekse tabiat turizmi açısından Ilgaz’ın Şairimiz diyor ya “Ilgaz Anadolu’nun sen yüce bir dağısın” mısralarındaki gizemine sahip olduğunu düşünüyorum”


Editör: Cengiz Yalcın

HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.