4 nolu reklam Sol Sabit bilal akbak
7 NOĞLU REKLAM Sağ Sabit ÖZDEMİROĞLU
  • Dolar döviz kuru 5.3078
  • Euro döviz kuru 6.0523

Ilgaz’da Bal üretimi yüzleri güldürdü

Ilgaz’da Bal üretimi yüzleri güldürdü

Ilgaz’da Bal üretimi yüzleri güldürdü

Aromatik bitkiler açısından zengin bir potansiyele sahip olan Ilgaz’da bu sene bal hasadı yüzleri güldürdü.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü Arıcılık Teknikeri Rıdvan Başeşme ilçedeki arıcılık faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

İlçe ve köylerinde toplam 195 Arıcı,7.500 Adet civarında da Arı Kolonisi bulunduğunu. Bunların 109 tanesi, Çankırı Arı Yetiştiricileri Birliğine üye olup, profesyonel manada arıcılık yaptığını, Bu 109 arıcıdan 86 kişisi İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne, Arılı Kovan Desteği almak üzere müracaatta bulunduğunu, Bu arıcıların toplam 5.637 Arılı Kovanına, 56.370,00 TL. Destek sağlandığını belirtti.

Başeşme” İlçemiz 2017 üretim sezonunda arı ürünleri üretimi yönünden oldukça bereketli bir dönem geçirdi. Arıcımız genel itibariyle Bal üretimi yapmaktadır. Diğer ürünlerden Polen ve Arı sütü ve Oğul üretimi de yapılmakla beraber, esas üretim Bal üzerinde yoğunlaşmaktadır”dedi.

Bal verimi ortalama 15 Kg. civarında seyretti

 Bu üretim sezonunda Bal ve Diğer arı ürünleri açsından Bereketli bir sezon geçirildiğini. Bazı yıllarda kovan başına 30 kg. ın üzerinde bal verimi olan ilçede, Bu yıl kovan başına Bal verimi ortalama 15 Kg. civarında seyrettiğini, Bal verimi uzun yıllar ortalamasının altında gibi gözükse de bazı yörelerde  bu miktarın üzerine çıktığını, bazı yörelerde de oğul veriminin  çok yüksek olduğunu Neredeyse bazı arılıklarda, arıların % 80 -85 oranında oğul verdiği tespit ettiklerini Bu durum ortalama bal verimini, yıllar ortalamasının bir miktar altına çekerken arı sayısında artışa sebep olurken, kış kayıplarının telafi edildiğini Dolayısıyla kümülatif arı ürünleri itibariyle ( Bal, Polen, Arı Sütü, Oğul ) verimli bir dönem geçirildiğini, ilçe genelinde 112.500 kg. bal üretiminin gerçekleştiğini belirten Arıcılık Teknikeri Rıdvan Başeşme,şöyle konuştu:

112.500 Kg. Bal üretimi gerçekleşti

 “ Bir diğer ifade ile; 7500 Koloni X 15 Kg. Bal 112.500 Kg. Bal üretimi gerçekleşmiş, İlçemizde Balın Kg. Fiyatının 50,00 TL. Olduğu düşünülürse, 112.500 Kg. X 50,00 TL = 5.625.000,00 TL. lik bir Bal üretiminin, İlçemiz Arıcısı tarafından Gayri Safi Milli Hasılaya katkısının olduğu, buna diğer arı ürünleri de eklendiği zaman bu miktarın; 6.500.000,00 TL. ler civarında düşünülmesi gerektiği anlaşılmaktadır. Bu durum ise İlçemizde iştigal edilen tarımsal üretim konularının ( Büyükbaş Hayvancılık vb.) bir ikisi hariç diğer tüm üretim konularının üstünde bir katkıdır. Bu nedenle konunun paydaşlarının gereken önem ve gayreti göstermeleri Millet menfaatinedir.

 Ayrıca, Organik Arıcılık Sertifikasyon Firmaları ile arıcımızı buluşturularak, bazı arıcılarımızın Organik Arıcılığa başlamaları sağlanmış ve Eylül ayı itibariyle, Kontrol Laboratuarlarına gönderilen ballarımızın Organik Olduğu Tescil edilmiş ve 20 Arıcımıza Organik sertifikaları verilmiştir. Bu durum İlçemiz Arıcılığı açısından umut verici ayrı bir sayfanın açılması demektir.”                                                


Editör: Ali Rıza İpek

Etiketler: Ilgaz Çankırı
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.